poniedziałek, 26 września 2016

M. Hybel, Ballada o przestępcach


Źródło

            Anglia, XIV wiek. Rodzina Williama i Gilberta zostaje wymordowana przez bandytów. Ocalali chłopcy są przerażeni, a w dodatku zostają porwali przez morderców ich najbliższych. Bracia wkraczają w mroczny świat królewskiej gildii przestępczej, gdzie są siłą przyuczani do „zawodu”. Starszy William jest szkolony na złodzieja, Gilbert ma w przyszłości zostać mordercą. Chłopcy poznają przestępczy świat od podszewki, odkrywają zakamarki Londynu i uczą się jak przetrwać w czasie pościgu za złodziejem. Ich nauka trwa kilka lat w ciągu których doświadczają głodu, strachu i zimna, a wszystko to na potrzeby przestępczej organizacji, która świetnie radzi sobie w szkoleniu nowych członków.

            „Ballada o przestępcach” jest lekturą, która przenosi nas do średniowiecznej Anglii, do świata złodziei, morderców, żebraków i prostytutek. Autor świetnie ukazał zasadę działania gildii przestępczej. Dowiadujemy się w jaki sposób funkcjonowała, kto wchodził w jej skład, a także jak wyglądało zaprzysiężenie na jej członka. Główni bohaterowie poznają gildię od podstaw, przechodząc szkolenie na żebraków razem z innymi porwanymi dziećmi. Czternastowieczny Londyn i jego okolice to niebezpieczne miejsce, gdzie na każdym kroku może czyhać morderca lub złodziej. Żebracy są szkoleni w udawaniu przeróżnych chorób, a biedne i brudne dzieci tak naprawdę zarabiają pieniądze dla gildii.
            Głowni bohaterowie są barwni i wyraziści, jednak to William wysuwa się na pierwszy plan. To jego wątek jest najbardziej rozbudowany, a historia Gilberta jest trochę poboczna. Interesującą postacią jest Alard – bandyta, który jest odpowiedzialny za szkolenie nowych członków gildii. Jest mistrzem kamuflażu i trudno określić ile tak naprawdę ma lat. W książce nie zabrakło wątku miłosnego, który jest łatwy do przewidzenia, jednak nie przysłania całej akcji i nie sprawia, że zaczynamy traktować książki jak romansu. Lektura momentami trochę się dłużyła, a niektóre fragmenty wydawały się niepotrzebne, jednak koniec końców przyjemnie się ją czytało. Autor ukazał ciekawy i barwny świat przestępców, który nie jest wolny od zdrady, przemocy i ciągłego strachu.
            Marcin Hybel napisał książkę dla wszystkich fanów opowieści o życiu średniowiecznych bandytów. Jeżeli jesteście więc ciekawi, jak funkcjonowała przestępcza gildia to śmiało sięgajcie po ten tytuł. Mamy tu przygodę, miłość i zdradę, czyli mieszkankę, która zawsze się sprawdzi. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Tytuł: Ballada o przestępcach
Autor: Marcin Hybel
Wydawnictwo: Czwarta Strona, 2016
Strony: 462
Ocena: 4/6 

2 komentarze: