czwartek, 29 września 2016

J. Hutton, Freddie Mercury i ja


Źródło

            Głos Freddiego Mercury’ego zna chyba każdy. Charakterystyczny wokal niesie się przez stacje radiowe i nie przestaje zachwycać. Postać Freddiego jako gwiazdy rocka jest powszechnie znana, jednak czy zastanawialiście się kiedyś jaki był prywatnie? Z dala od fleszy i gromady fanów? Jim Hutton, który był związany z Freddiem sześć lat, postanowił odsłonić rąbek tajemnicy i opowiedzieć o swoim życiu z liderem Queen. Mężczyzna opisuje początek znajomości, szczęśliwe i trochę burzliwe lata spędzone razem, a także ostatnie chwile życia piosenkarza. Oto powieść irlandzkiego fryzjera, ogrodnika Freddiego Mercurego i jego kochanka.

            Czego by nie napisać, to nie jest książka o gwieździe rocka. Jim Hutton przedstawił Freddiego jako najlepszego przyjaciela, ukochanego i współlokatora. Otrzymujemy obraz prywatnego życia Mercurego z dala od medialnego zgiełku, tylko w zaciszu domowym, na wakacjach i podczas imprez. Autor skupił się na swojej relacji z Freddiem, prawie całkowicie pomijając aspekt jego kariery muzycznej. Dla Jima Huttona fakt, że jego ukochany był liderem jednego z największych zespołów rockowych nie miał żadnego znaczenia. Mężczyzna skupia się na tym jaki był Mercury – wrażliwy, zabawny, uwielbiający robić niespodzianki i dawać prezenty, uparty, przekorny, a niekiedy trochę dziecinny i złośliwy. Czytamy o jego zamiłowaniu do sztuki i antyków, ukochanych kotach i upodobaniu do kąpieli. Podczas lektury daje znać o sobie uczucie, które łączyło obu mężczyzn. Hutton wpisze wprost, że Freddie był dla niego ważną osobą w życiu.
            Książka jest napisana prostym i zwięzłym językiem. Hutton opowiada o swoim życiu z Mercurym bardzo bezpośrednio, nie pomijając intymnych szczegółów ze wspólnego życia. Autor opisuje swoje uczucia i wspomnienia tak jak to potrafi. Nie jest to profesjonalna biografia,  w której znajdziemy suche fakty zebrane przez kogoś obcego. Jim Hutton wplata w swoją narracje z pozoru błahe i zwyczajne sytuacje ze wspólnego życia, które tylko dopełniają obraz Freddiego.
            „Freddie Mercury i ja” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów artysty i zespołu Queen. Każdy zainteresowany znajdzie tutaj nieznany obraz Freddiego, który był dostępny jedynie dla jego najbliższych. Hutton spędził z Mercurym jego ostatnie sześć lat życia i był z nim do samego końca, opiekując się swoim ukochanym w czasie choroby i towarzysząc mu w chwili śmierci. Jestem pewna, że każdy, kto sięgnie po tę książkę nie będzie tego żałował. 

Za egzemplarz książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Tytuł: Freddie Mercury i ja
Autor: Jim Hutton
Wydawnictwo: Dolnośląskie, 2016
Strony: 304
Ocena: 5/6

4 komentarze:

  1. To ciekawe doświadczenie, zobaczyć gwiazdę wielkiego formatu od przysłowiowej "kuchni"

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem fanką Freddiego, ale książka na pewno znajdzie spore grono odbiorców.

    OdpowiedzUsuń
  3. Raczej nie sięgam za często po takie książki, ale o Freddim to bym akurat poczytała :)

    OdpowiedzUsuń