niedziela, 8 listopada 2015

D. Fo, Córka papieża


Źródło
            Lukrecja Borgia – córka papieża Aleksandra VI należy do tych postaci historycznych, które nie są stawiane w pozytywnym świetle. Rodzina Borgiów stanowi niezwykle bogaty i wdzięczny temat dla osób, które szukają sensacji, przez co w powszechnej świadomości utrwalił się ich złowrogi obraz. Lukrecja jest przedstawiana jako bezwstydnica, utrzymująca kontakty seksualne z ojcem i bratem, a także kochanka licznych mężczyzn. Dario Fo – laureat literackiej Nagrody Nobla postanowił ukazać postać Lukrecji pozbawiony fałszywych oskarżeń i stawiania córki Aleksandra VI w jak najgorszym świetle.

            Autor starał się przedstawić Lukrecję nie jako kobietę pozbawioną uczuć i skupiającą się na przyjemnościach cielesnych, a ofiarę polityki swojego ojca i brata. Marionetkę, która jest wykorzystywana w zależności od sytuacji politycznej i aktualnych sojuszy. Lukrecja nie mogła liczyć na prawdziwą miłość, bo jej małżeństwa były uwarunkowane potrzebami ojca i brata. Jako wykształcona i inteligenta kobieta była świadoma okrutnej i bezwzględnej działalności swojej rodziny, której sama była częścią. W książce zostały wykorzystane listy i dzienniki Lukrecji, co pozwala lepiej poznać tę owianą złą sławą kobietę.
            „Córka papieża” nie jest biografią w powszechnym rozumieniu tego słowa. Co prawda, autor przedstawia nam życie Lukrecji, wyjaśnia historyczne wydarzenia mające wpływ na jej sytuację, jednak zastosowana forma zdecydowanie różni się od biografii, które znamy. Autor w swojej narracji wykorzystuje liczne dialogi, a całość czyta się jak powieść, choć powieścią historyczną również bym tej książki nie nazwała. Mamy tutaj dynamiczną akcję i stopniowanie napięcia, a nawet wtrącenia autora. W dodatku zastosowane dialogi nie są stylizowane na czasy, których dotyczą i mamy wrażenie, że bohaterowie mówią naszym współczesnym językiem, co z pewnością przyczynia się do tego, że książkę czyta się bardzo szybko. Ja jednak muszę przyznać, że czasami zastosowana forma narracji była dla mnie zbyt swobodna, choć to nie jest zarzut, a nieprzyzwyczajenie do takiego sposobu narracji.
            Jeżeli macie ochotę lepiej poznać postać Lukrecji Borgii, przedstawioną w sposób mający oczyścić jej imię, a nie po raz kolejny ukazać ją jako rozpustnicę, to sięgnijcie po „Córkę papieża”. Książka nie jest naszpikowana faktografią, a historia Lukrecji jest podana w przystępnej formie, przez co nawet osoby nieprzepadające za książkami historycznymi będą zadowolone z lektury. W środku odnajdziemy liczne portrety uzupełniające treść, a sama Lukrecja pokaże nam się w nowym świetle.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont.

Tytuł: Córka papieża
Autor: Dario Fo
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2015
Strony: 320
Ocena: 4/6

12 komentarzy:

 1. Dosyć ciekawie się zapowiada, ale to raczej nie mój styl ;)

  Pozdrawiam, Martyna.
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy temat - z chęcią się z nią zapoznam, kiedy tylko wpadnie w moje łapki... a zrobię coś, żeby to się stało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto wie może być ciekawie, będę miała tytuł na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem do końca przekonana, ale nie mówię również zdecydowanego nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie forma tej książki - nie jest to powieść ani autobiografia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowałaś mnie tą pozycją, i to nawet bardzo. Będę musiała, gdzieś ją poszukać. Będę miała na uwadze, może raczej nie na uwadze, ale na myśli, żeby znaleźć tę ksiażkę.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo intrygująca książka! Z przyjemnością przeczytałabym ją! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że uda mi się upolować tą książkę na jakiejś promocji. Zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej książce, bardzo chętnie po nia sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sięgnę z wielką chęcią - tytuł od razu rzucił mi się w oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń