niedziela, 15 listopada 2015

C. DeSanti, Namiętności Eugenii R.


Źródło
            XIX-wieczny Paryż nękany namiętnościami, głodem, wojną, strachem i marzeniami o lepszym jutrze. A w tym wszystkim Eugenia, gęsiarka z prowincji, wyrwana z rodzinnego domu, nieszczęśliwie zakochana i porzucona młoda dziewczyna, która z dnia na dzień musi się odnaleźć w stolicy. Jej położenie nie dostarcza zbyt wielu możliwości, więc ostatecznie tak jak wiele innych dziewcząt, Eugenia zaczyna zarabiać swoim ciałem. Młodziutka i naiwna jest zdana tylko na siebie. Sięgając dna udaje jej się jednak przeżyć i powoli poprawia swoją sytuację. Nie wszystko jednak można zostawić za sobą, a niektóre sprawy z przeszłości są wciąż żywe i nie pozwalają o sobie zapomnieć.

            Carole DeSanti stworzyła porywającą historię młodej dziewczyny, która rzucona w wir paryskiego życia zostaje prostytutką, by przetrwać i nie umrzeć z głodu. Jej położenie jest takie samo jak położenie tysiąca innych dziewcząt przybyłych ze wsi do stolicy i szukających miłości, pieniędzy lub sławy. Eugenia nie jest wyjątkiem. Zdesperowana i samotna musi podejmować decyzje, z których nie jest dumna, a także takie, których do końca nie rozumie. Autorka pokazała jej przemianę z nieznającego życia dziecka w świadomą swej pozycji kobietę, którą doświadczyło życie.
            Książka została napisana w formie pamiętnika. Mamy pierwszoosobową narrację, co pozwala nam lepiej poznać główną bohaterkę. Czytamy o jej lękach i słabościach, o marzeniach i uczuciach do mężczyzn. Jednak Eugenia nie mówi nam wszystkiego, zataja pewne fakty, tworzy obrazy i sytuacje, które nie miały miejsca, o czym nas później informuje. Otrzymujemy skomplikowany obraz kobiety, która nie jest dumna za swoich wyborów, ale potrafi pogodzić się ze swoją przeszłością.
            „Namiętności Eugenii R.” to także książka, która świetnie oddaje klimat XIX-wiecznej Francji. Ówczesna moda, jedzenie, domy publiczne, pozycja kobiet i obraz życia codziennego zwykłych ludzi. W dodatku, w pewnym momencie do Paryża zawita wojna, a ściślej, oblężenie stolicy przez Prusaków. Walka z głodem i pragnieniem, brakiem ciepłej wody i niepewnością jutra. Poczucie solidarności Paryżan, którzy zjednoczeni w niebezpieczeństwie starają się przeżyć za wszelką cenę.
            Jeżeli lubicie historie, których akcja rozgrywa się z XIX-wiecznym Paryżu, które nie skupiają się na polityce, a na życiu zwykłych ludzi, których wybory nie zawsze prowadzą do szczęśliwego i spokojnego życia, to sięgnijcie po ten tytuł. W książce nie odnajdziemy akcji pędzącej w zawrotnym tempie, powiedziałabym raczej, że wręcz przeciwnie. Spokojna narracja, która pozwala nam dostrzec zmiany zachodzące w głównej bohaterce, a także realia XIX-wiecznego Paryża z pespektywy prostytutki, która stara się zmienić swoje życie.
Za egzemplarz książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Tytuł: Namiętności Eugenii R.
Autor: Carole DeSanti
Wydawnictwo: Książnica, 2015
Strony: 392
Ocena: 5/6

12 komentarzy:

 1. Fabułą brzmi bardzo ciekawie, chętnie poznałabym losy Eugenii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, uwielbiam książkowe klimaty z XIX wieku! Już mam ogromną ochotę na poznanie Eugenii i jej historii :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko mnie w tej książce ciekawi, zapisuję tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimat XIX-wiecznej Francji to jest argument za tym, żeby tę książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. XIX-wieczny Paryż jest jak najbardziej zachęcający :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia raczej nie w moim stylu, ale tytuł podaję dalej koleżance :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiłaś mnie :) Chętnie poznam tę książkę, choć nie należy do tych po które często sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ponieważ ja bardzo lubię takie klimaty, z przyjemnością zapisuję sobie tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi bardzo ciekawie, szczególnie to, że akcja nie dzieje się współcześnie. Przeczytam na pewno ;)

  Zapraszam
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię, jak akcja książek nie rozgrywa się we współczesności, tylko w XVII, XIX wieku. Książka bardzo mnie zaciekawiła i na pewno będę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią przeczytam. Zastanawia mnie, dlaczego historie o młodych kobietach, które muszą zarabiać własnym ciałem na życie, tak często umiejscawiane są właśnie we Francji... Ten klimat chyba sprzyja podobnym opowieściom. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń