wtorek, 3 października 2017

Zapowiedzi wydawnicze: październik 2017

Cześć :)


W październiku zapowiada się naprawdę dużo ciekawych książek, więc czym prędzej śpieszę donieść o kilku z nich :)
Wydawnictwo Poznańskie

Jean McNeil, Dzienniki lodu


 McNeil idzie w ślady takich odkrywców jak Robert Scott i Ernest Shackleton, w swojej relacji łącząc narrację podróżniczą, wiedzę naukową i elementy dziennika, które składają się w spójną opowieść o fascynacji lodem. Autorka z zaskoczeniem odkrywa, jak wielki wpływ na jej życie miało dzieciństwo spędzone w chłodnych, nadmorskich prowincjach Kanady, i jak klimat tego okresu określa emocjonalną termodynamikę naszego życia. Dzienniki lodu to porywająca opowieść o związkach między pięknem a grozą, utratą i opuszczeniem, transformacją i triumfem.
PREMIERA: 25 października

Wydawnictwo Literackie

Marlon James, Księga nocnych kobiet

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobiety. Epicka, mroczna, poruszająca. Jedna z najlepszych współczesnych powieści o niewolnictwie i drodze do wolności.
Lilit rodzi się jako niewolnica, ale nikt nie potrafi jej zniewolić. W jej żyłach płynie „krew Kromanti, co nigdy nie zna stanu niewolnego, zmieszana z białą krwią, co zawsze zna wolność, i gna w żyłach Lilit jak pożar lasu”. Inne niewolnice dostrzegają w dziewczynie obecność ciemnych, pradawnych mocy. Patrzą w zielone oczy tej „rogatej duszy” z podziwem i przerażeniem. Widzą w Lilit sprzymierzeńca w swojej sprawie – w zaciszu pobliskiej jaskini planują bowiem rewoltę przeciwko znienawidzonemu massa, nadzorcom i batowym. Z czasem jednak niepokorna czarna dziewczyna zaczyna stanowić zagrożenie dla pozostałych negra. Jej lojalność wobec białego massa może zaprzepaścić długie przygotowania...

PREMIERA: 12 października

Wydawnictwo Bosz

Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona, Mitologia słowiańska

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

PREMIERA: 10 października

Wydawnictwo Albatros:

Robert Dugoni, Jej ostatni oddech


Północna część Seattle to rewir seryjnego mordercy, nazywanego przez policję Kowbojem. Poluje on na młode kobiety nocujące w tanich motelach. Tracy ma prawo przypuszczać, że będzie jego kolejnym celem... Ma do dyspozycji niezbyt jasne wskazówki, ale przeczuwa, że kluczem do powstrzymania szaleńca może być dochodzenie sprzed 10 lat. Okazuje się jednak, że kolegom Tracy bardzo zależy na tym, by tamta sprawa pozostała zamknięta. Czy nieustraszona policjantka zdoła znaleźć dowód, który pozwoli jej schwytać psychopatę, czy też sama wpadnie w jego sidła? Kowboj już rozpoczął łowy!
PREMIERA: 25 października

Wydawnictwo Muza

Grzegorz Kalinowski, Pogromca grzeszników

Warszawa, rok 1930. Wpływowa prostytutka i burdelmama, Madame Gala, zostaje brutalnie zamordowana. Wszystkie tropy wskazują na porachunki w półświatku lub na krwawą zemstę. Sprawę prowadzi aspirant Kornel Strasburger, który ma opinię śledczego tyleż utalentowanego, co niezdyscyplinowanego. Żartowniś, zwany przez kolegów Dodkiem, wpada jednak w tarapaty, bo postępów w śledztwie nie ma, a trupów przybywa. Giną kolejni sutenerzy i prostytutki. Prasa i przełożeni Strasburgera szybko wiążą sprawę z krwawym alfons-pogromem z czasu rewolucji 1905, a jako sprawcę typują Goliata, żydowskiego bandytę i zapaśnika. Zamiast oczekiwanych awansów aspirantowi i jego podwładnemu, przodownikowi Stolarczykowi, grozi zesłanie na prowincję. Tymczasem nie brakuje chętnych, by w czasach sanacyjnej dobrej zmiany zrobić ze sprawy nowego alfons-pogromu trampolinę do awansu i kariery.

PREMIERA: 25 października

Wypatrzyliście coś dla siebie? :)

12 komentarzy:

 1. Zainteresowała mnie "Księga Nocnych Kobiet" :)
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm... Chyba nic z tego. Za to czeka już na mnie zamówiona ilustrowana wersja następnej części Harry'ego :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Mitologia słowiańska bardzo mnie ciekawi!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację - w październiku pojawi się wiele fajnych premier. Z Twoich propozycji wybrałabym mitologię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat na Twojej liście nie znajdują się tytuły, których wypatruję, ale na pewno i te znajdą grono swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę mieć "Księgę nocnych kobiet", swietnie, że wspomniałaś o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaintrygowała mnie książka, "jej ostatni oddech" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chętnie przeczytam "Dzienniki lodu". Właśnie jestem w trakcie czytania "W królestwie lodu" Hampton'a Sides'a (zresztą to świetna książka, którą polecam!) i temat wypraw arktycznych niesamowicie mnie pochłonął. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W królestwie lodu" mam na półce - kupiłam całkiem niedawno i pewnie niedługo się za to zabiorę ;)

   Usuń
 10. W tym miesiącu czekam na Zafona, Sparksa i Hoover. Mam nadzieję, że mnie nie zawiodą.

  Pozdrawiam.
  Kasia
  http://misskatherinesblog.blogspot.com
  @misskatherinesblog

  OdpowiedzUsuń