niedziela, 22 października 2017

H. Coben, Schronienie


Źródło

            Mickey stracił w wypadku samochodowym ojca, a jego matka na skutek tego zdarzenia załamała się i musiała trafić na odwyk. Teraz chłopak musi zamieszkać z nielubianym wujkiem – Myronem Bolitarem. Do tego dochodzi nowa szkoła i znajomi. Wszystko mogłaby osłodzić piękna i skromna Alice, która tak jak Mickey jest nowa w szkole, jednak dziewczyna nieoczekiwanie znika. Zdezorientowany chłopak próbuje się dowiedzieć, co się z nią stało, ale droga do prawdy jest trudna i dotyka również jego zmarłego ojca.

            Skoro mamy Cobena, to mamy intrygującą zagadkę, zaskakujące zakończenie i ciekawych bohaterów. Główny bohater to nastolatek, który został brutalnie potraktowany przez życie. Jego ojciec nie żyje, a matka popadła w depresje i sięgnęła po narkotyki. Mickey musi radzić sobie sam, bo choć ma wujka, u którego mieszka, nie chce go do siebie dopuścić. Jego odskocznią jest koszykówka i zauroczenie śliczną dziewczyną. Gdy obiekt jego westchnień znika, w chłopaku budzi się instynkt detektywa.
            „Schronienie” to pierwsza książka Cobena, którą przeczytałam od bardzo długiego czasu. Kiedyś chłonęłam jego książki jedna za drugą, potem nagle przestałam. Okazało się, że „Schronienie” było dobrym wyborem na powrót do twórczości autora. Książka jest krótka, ale szybko wciąga. Nie musimy długo czekać na rozwój wypadków, a główny bohater jest z gatunku tych, którym się kibicuje. Tajemnicza Alice nie pozwala o sobie zapomnieć, ale obok starań o jej odnalezienie, obserwujemy też napięte relacje pomiędzy nastolatkiem a jego wujem. Obaj próbują dostosować się do nowej sytuacji i obaj stracili bliską osobę.
            Harlan Coben to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów. Sięgając po jego książki możemy być pewni, że się nie zawiedziemy i w tym przypadku nie jest inaczej. „Schronienie” to dobra książka, którą szybko się czyta i która zachęca po sięgnięcie po dalsze losy głównego bohatera. Nie zaprzeczam, że Coben ma w swoim dorobku lepsze pozycje, ale ta nie powinna zawieść fanów autora.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.


Tytuł: Schronienie
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros, 2017
Strony: 368
Ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Przeczytam, ale na pewno nie rozpocznę przygody z Coben od tej pozycji :) pozdrawiam!
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna planuję przeczytać jakąś książkę tego autora, więc mam nadzieję, że uda się to jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę autora i muszę przyznać, że nabrałam ochoty na więcej, więc pewnie i tego tytułu nie pominę :)
  Pozdrawiam :)
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki jeszcze nie czytałam, chociaż po twórczość pisarza chętnie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś bardzo dużo Cobena czytałam, teraz z tym jest niestety trochę gorzej, ale na pewno z czasem sięgnę znowu po książki autora ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń