niedziela, 15 października 2017

D. Altınyeleklioğlu, Sułtan

Źródło
            W Imperium Osmańskim obowiązywało prawo, które pozwalało zabić władcy innych pretendentów do tronu, czyli swoich braci. Ustanowił je Mehmed II Zdobywca, który miał trzech synów. Najmłodszym z nich był Dżem. Po śmierci ojca jego życie miało być w rękach brata, który mógł go legalnie zabić. Matka Dżema, Çiçek Hatun, miała jednak inną wizję przyszłości syna i widziała go raczej jako władcę, a nie zabitego i zapomnianego przez historię syna Mehmeda. Gdy tron obejmuje Bajazyd, Dżem musi zdecydować czy chce stanąć do walki o władzę nad imperium.

            „Sułtan” to fabularyzowana historia życia sułtańskiego syna, którego losy są pełne zagadek. Autorka przyznała w przedmowie, że książka powstała na skutek ogromnej ilości pytań, które rodziły się w jej głowie, gdy myślała o losach Dżema. Syn Mehmeda wkroczył nie tylko na arenę polityki osmańskiej, ale również europejskiej. Intrygi wokół jego osoby sięgały niezwykle głęboko i dosięgały nawet papieskiego tronu. W dodatku jego śmierć jest owiana tajemnicą i trudno jednoznacznie stwierdzić co się z nim stało.
            Demet Altinyeleklioglu wprowadziła do swojej powieści dużo wyrazistych kobiecych postaci. Matka, odaliska, służąca i inne kobiety pojawiające się na drodze Dżema to postacie, które emanują siłą. Wśród nich nie zabrakło także Lukrecji Borgii. Autorka bardzo zręcznie ukazuje jak duży wpływ na życie Dżema miały kobiety. W powieści Dżem ukazany jest jako człowiek, który się nie poddaje. Pojawiające się na jego drodze trudności spowalniają go tylko na chwilę, a u jego boku zawsze jest kobieta.
            Intrygi, walka o władzę, niespełniona miłość, wojna pomiędzy braćmi, europejskie i osmańskie dwory. To wszystko tutaj znajdziecie i jeżeli lubcie od czasu do czasu poczuć klimat Orientu, to „Sułtan” będzie odpowiednim wyborem. Historia Dżema i jego walki do władzę jest pełna zwrotów akcji, odzyskiwania i tracenia nadziei oraz niespełnionych ambicji. Dla jednych najmłodszy syn Mehmeda jest bohaterem, dla innych z kolei zdrajcą. A kim będzie dla Was po przeczytaniu tej książki?

Tytuł: Sułtan
Autor: Demet Altinyeleklioglu
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2017
Strony: 590
Ocena: 4/6

3 komentarze:

  1. Mogłabym przeczytać, bo o synu Mehmeda Zdobywcy nie czytałam jeszcze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale ostatnio takich książek pojawia się na rynku. I chociaż serial Wspaniałe stulecie oglądałam i mi się spodobał, to do tureckich powieści nie jestem na razie przekonana...

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie bym przeczytała. Na razie jestem po lekturze "Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie" i planuję tom drugi :)

    OdpowiedzUsuń