poniedziałek, 28 września 2015

R. Saberi, Między światami. Moje życie i niewola w Iranie


Źródło
            Co byście wybrali gdybyście mieli wybór pomiędzy przyznaniem się do fałszywego zarzutu o szpiegostwo i obietnicy odzyskania wolności oraz trwaniem przy prawdzie i perspektywą spędzenia wielu lat w irańskim więzieniu? Przed takim pytaniem stanęła Roxana Saberi – amerykańska dziennikarka mieszkająca i pracująca w Iranie, która w styczniu 2009 roku została aresztowana przez irańskie władze pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. Dziennikarka została skazana na osiem lat więzienia w procesie, którego nie nazwalibyśmy sprawiedliwym i rozpoczęła walkę o wolność i prawdę.

sobota, 26 września 2015

Z. Białas, Puder i pył


Źródło
Wracam do Sosnowca, do starych znajomych, ale również poznaje nowych. Wracam, gdy jest już po I Wojnie Światowej, Polska odzyskała niepodległość, a śmierć Alojzego Korzeńca nie została nadal wyjaśniona. Wdowa po zamordowanym, która jest autorką powieści w odcinkach w miejscowej gazecie, stara się usidlić redaktora naczelnego. Z kolei nowy komendant policji – hrabia Eugeniusz Dąmbski spotyka na swojej drodze słynną aktorkę Polę Negri, która nieoczekiwanie pojawia się w Sosnowcu. Fińska guwernantka dzieci sosnowieckiego przemysłowca zastanawia się czy powinna utrzymywać znajomość z niemieckim oficerem, który zwrócił jej uwagę jeszcze przed wojną, a lokalna sufrażystka Izabela wplątuje się w związek z bolszewikiem.

wtorek, 22 września 2015

S. Abulhawa, Wiatr z północy


Źródło
            Amal urodziła się w rodzinie uchodźców. Jej arabscy krewni zostali zmuszeni opuścić swoje domy, gdy w 1948 roku powstało państwo Izrael. Palestyna – kraj przodków stał się teraz miejscem, o którym się marzy, a obóz uchodźców okrutną rzeczywistością, z którą przyszło się zmierzyć. Książka opowiada losy trzech pokoleń rodziny Abulhejas, która utraciła swoje miejsce na ziemi i została zmuszona żyć na wygnaniu. Trzy pokolenia, a każde z nich ma swoje marzenia, problemy i wizję Palestyny w głowie.

piątek, 18 września 2015

M. Krzyszkowski, B. Wasztyl, Pilecki. Śladami mojego taty


Źródło
            Witold Pilecki był człowiekiem, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział w kampanii wrześniowej oraz powstaniu warszawskim. Co więcej, dobrowolnie dał się złapać w łapance, by pójść do Auschwitz i zorganizować tam ruch oporu. Po wojnie został uznany za zdrajcę i skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 roku. Andrzej Pilecki to syn Witolda, który ma dzisiaj 83 lata. W PRL-u nosił piętno syna zdrajcy narodu, do dnia dzisiejszego nie zna miejsca pochówku swojego ojca, jednak doskonale pamięta wartości, które w dzieciństwie zostały mu przez niego wpojone.

niedziela, 13 września 2015

R. Mróz, Ekspozycja


Źródło
            Na krzyżu na Giewoncie zostaje odnalezione ciało nagiego mężczyzny. Ofiara zginęła w męczarniach, ciało zostało wystawione na widok publiczny, jednak oględziny miejsca zbrodni nie są w stanie wykazać żadnych śladów pozostawionych przez mordercę. Śledztwo prowadzi komisarz Wiktor Forst, który nie może poszczycić się dobrą opinią wśród przełożonych i kolegów z pracy. Dziwnym zbiegiem okoliczności komisarz zostaje odsunięty od śledztwa, a jego miejsce zajmuje zdecydowanie mniej ogarnięty śledczy. Wiktor Forst nie zamierza jednak zostawiać sprawy zabójstwa z Giewontu i z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę.

sobota, 5 września 2015

Z. Białas, Korzeniec


Żródło
            Sosnowiec, początek XX wieku. Pan Alojzy Korzeniec jest glazurnikiem, ma swój zakład, a nawet płytkę sygnowaną własnym nazwiskiem, którą zawsze układa osobiście, na samym końcu, gdy cała praca jest już praktycznie wykonana. Niestety, 29 czerwca 1913 roku pan Alojzy zostaje znaleziony na nasypie kolejowym. Glazurnik został zamordowany, a w dodatku ktoś obciął mu głowę. Gdy śledztwo utyka w martwym punkcie, wdowa po panu Alojzym prosi redaktora naczelnego miejscowej gazety o pomoc w wyjaśnieniu tajemniczej śmierci męża.

środa, 2 września 2015

A. Christie, Tajemnica Siedmiu Zegarów


Źródło
            Grupa młodych ludzi postanawia zrobić psikusa znajomemu, który znany jest z tego, że śpi do południa i trudno go dobudzić. Przyjaciele po krótkiej naradzie kupują osiem budzików i rozstawiają je w pokoju śpiocha z pewnością, że taka ilość zegarów obudziłaby umarłego. Rano budziki rozdzwaniają się pełną parą, ale po Garrym nie ma ani śladu. Okazuje się, że młody chłopak zmarł i budziki już na nic się nie zdadzą. W dodatku, ktoś wyrzucił jeden zegar, a resztę poukładał w równym rzędzie na kominku.