niedziela, 31 maja 2015

J. Nasaw, Lęk pierwotny


Źródło
            Każdy z nas się czegoś boi. Ciemności, wody, ognia, węży, pająków, wysokości, krwi – można wymieniać naprawdę długo. Strach objawia się u każdego inaczej. Jedni przeżywają go bardziej, inni mniej, jednak trudno jest całkowicie wyeliminować go z naszego życia. Dopóki to my nad nim panujemy jest dobrze, sytuacja zmienia się całkowicie, kiedy to strach przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Jest tak w przypadku ludzi z różnego rodzaju fobiami. Fobiami, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie i sprawiają, że wyjście z domu może być prawdziwym aktem odwagi. Jednak co w przypadku, gdy pojawia się seryjny morderca, który poluje na ludzi z fobiami i zabija ich w sposób, którego się najbardziej boją?

wtorek, 26 maja 2015

K. Janicki, Epoka hipokryzji


Źródło
            Z czym kojarzy Wam się II Rzeczpospolita? Z Piłsudskim, Mościckim, Dmowskim i innymi politykami? A może z otwartymi związkami, niecodziennymi sposobami antykoncepcji, schadzkami w parku, zdradą małżeńską, homoseksualistami i prasą erotyczną? Zdziwieni? W takim razie musicie uzupełnić swoją wiedzę, bo przedwojenna Polska potrafi zaskoczyć. „Epoka hipokryzji” Kamila Janickiego tylko to potwierdza.

czwartek, 21 maja 2015

J. Austen, Rozważna i romantyczna


Źródło
            Pani Dashwood ma trzy córki – Eleonorę, Mariannę oraz Małgorzatę. Po śmierci męża i ojca kobiety muszą opuścić rodzinną posiadłość i przenoszą się do domku na wsi. Wszystkie cztery radzą sobie w tej sytuacji nadzwyczaj dobrze, jednak dwie starsze córki są już w wieku, który umożliwia im zamążpójście, co sprawia, że kłopoty sercowe wysuwają się na pierwszy plan. Eleonora jest najstarsza, najbardziej opanowana, rozważna i ułożona. Z kolei Marianna jest jej zupełnym przeciwieństwem – uczuciowa, impulsywna i o bardzo romantycznym usposobieniu. Obie na swój sposób radzą sobie z uczuciami i przeciwnościami losu, które gotują im znajomości z płcią przeciwną.

piątek, 15 maja 2015

J. Hatzfeld, Sezon maczet


Źródło
            „Sezon maczet” to moje trzecie spotkanie z historią ludobójstwa w Rwandzie widzianą oczami Jeana Hatzfelda. Ten francuski reporter zrobił naprawdę wiele, by pokazać znaczenie wydarzeń z 1994 roku i zwrócić uwagę na ocalałych z masakry. W „Sezonie maczet”, drugiej w kolejności książce, oddał głos oprawcom, Hutu, którzy z zapałem sięgnęli po maczety i wyruszyli na Tutsi. Hatzfeld udał się do więzienia w Rilimie i przeprowadził wywiady z mężczyznami, który brali czynny udział w zabijaniu. Jednak czy warto rozmawiać z mordercami i poświęcać im czas? Autor udowadnia, że warto. Aby zrozumieć wszystkie aspekty ludobójstwa w Rwandzie należy zwrócić uwagę także na oprawców.

poniedziałek, 11 maja 2015

C. Läckberg, Fabrykantka aniołków


Źródło
            Na Valö, wyspę niedaleko Fjällbacki, przybywa Ebba wraz ze swoim mężem. Para próbuje poukładać sobie życie po śmierci synka. Postanawiają otworzyć na wyspie pensjonat, który ma stanąć na miejscu starego ośrodka kolonijnego prowadzonego przez ojca Ebby. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że z wyspą i samą Ebbą łączy się tajemnicza historia sprzed lat. W Wielką Sobotę 1974 roku z Valö zniknęła cała rodzina. Rodzice i przyrodnie rodzeństwo Ebby wręcz wyparowali. Gdy policja przybyła na miejsce zastała tam pięknie nakryty stół, napoczęte potrawy i zapłakaną, roczną dziewczynkę. Nikt nie potrafił wyjaśnić tego, co się wydarzyło. Teraz Ebba wraca i zaczynają dziać się podejrzane rzeczy.

niedziela, 10 maja 2015

Liebster Blog Award #3

To już trzecia odsłona tej zabawy na moim blogu. Za zaproszenie bardzo dziękuję Hadynie i od razu przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na pytania. No dobrze, nie ma co przedłużać, oto całość.

czwartek, 7 maja 2015

S. Usher, Listy niezapomniane


Źródło
            Wczoraj swoją premierę miała książka „Listy niezapomniane”. Jest to zbiór stu dwudziestu sześciu listów z całego świata, które zostały napisane na przestrzeni setek lat naszej historii. Shaun Usher, czyli człowiek, który zebrał tą całą korespondencję, zaczął swoją przygodę z listami od bloga (http://www.lettersofnote.com/), a teraz mamy okazję zobaczyć efekt jego pracy w formie książki. Jeżeli lubicie czytać listy, a może je nadal piszecie, to ta pozycja jest dla Was.

wtorek, 5 maja 2015

P. Gregory, Żona oficera


Źródło
            Lily to młoda, początkująca artystka, której karierą kieruje matka pokładająca w córce wielkie nadzieje. Życie młodej dziewczyny zmienia się, gdy po swoim występie poznaje kapitana Stephana Wintersa – przedstawiciela wyższych sfer, byłego wojskowego i prawnika w kancelarii sparaliżowanego ojca. Oboje pochodzą z zupełnie różnych sfer, dorastali w skrajnie różnych środowiskach i mają zupełnie różne plany życiowe. Jednak urok Lily sprawił, że kapitan Winters zapragnął się z nią ożenić. Czy niewinna Lily pomoże mu pozbyć się koszmarów z przeszłości, które nawiedzają go od czasu powrotu z wojny?

piątek, 1 maja 2015

A. Christie, Zatrute pióro


 
Źródło
          
Do Lymestock - małego, angielskiego miasteczka przybywa rodzeństwo z Londynu. Jerry jest lotnikiem, który uległ poważnemu wypadkowi, w związku z czym lekarz zalecił mu odpoczynek w spokojnej okolicy. Natomiast jego siostra jest pewną siebie i piękną młodą kobietą, która zmienia mężczyzn jak rękawiczki. Oboje liczą na mile spędzony czas, poznanie lokalnej społeczności i zagłębienie się w lokalne ploteczki i skandaliki. Szybko okazuje się jednak, że Lymestock nawiedziła plaga obrzydliwych anonimów, które szykanują prawie wszystkich mieszkańców, w tym rodzeństwo z Londynu. Anonimy stają się na tyle uciążliwe, że rujnują niejeden związek, a nawet życie ich adresatów. Sprawę próbuje rozwikłać Jerry, policja, a w ostateczności na pomoc zostaje wezwana panna Marple.